Що слід знати керівнику та власнику суб’єкта господарювання про відповідальність за недотримання чи порушень встановлених чинними законодавством правил пожежного захисту та пожежної безпеки.

Забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до Кодексу цивільного захисту України, законів та інших нормативно-правових актів, зокрема Правил пожежної безпеки, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 р. за № 252/26697.  

В частині відповідальності слід зазначити, що за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, до відповідальності може бути притягнута юридична особа, як суб’єкт права, так і особа, на яку покладено обов'язки з дотримання відповідних правил. Якщо керівник чи власник юридичної особи не визначив відповідальну особу, відповідальність покладається на них самих.

Так, відповідно до  частини 2 статті 68  Кодексу цивільного захисту України  у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей за рішенням суду може бути повністю або частково зупинена робота підприємства, окремого виробництва, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатація будівель, споруд, окремих приміщень, випуск та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Особа, на яку покладено обов'язки з дотримання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки за порушення цих вимог може бути притягнута до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Так, статтею 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначається, що порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також використання пожежної техніки та засобів пожежогасіння не за призначенням тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 0,5 до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття 175 цього ж Кодексу визначає відповідальність за здійснення суб'єктом господарювання господарської діяльності без декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки.

Так, відповідно до цієї статті початок роботи новоутворених підприємств або початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості без зареєстрованої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки, для яких подання такої декларації є обов'язковим тягне за собою накладення штрафу на громадян - суб'єктів підприємницької діяльності і посадових осіб - від сорока до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Слід також звернути увагу, що статтею 188 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлюється відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від 0,5 до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання приписів та постанов посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про пожежну і техногенну безпеку, або створення перешкод для їх діяльності.

Відповідальність осіб, на яких покладено обов'язки з дотримання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки за порушення цих вимог не обмежується адміністративними стягненнями.

В окремих випадках так, коли порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду у великому розмірі особа, на яку покладено обов'язки з дотримання встановлених законодавством вимог пожежної безпеки може бути притягнута до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років як це передбачено статтею 270 Кримінального кодексу України.

Частиною 2 цієї ж статті  Кримінального кодексу України те саме діяння, якщо воно спричинило загибель людей, майнову шкоду в особливо великому розмірі або інші тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Режим роботи

Колл-центр

Пн - пт:08:30 - 17:30 Сб - нд:Вихідні ПультЦілодобово
Контакти
  • вулиця Пост-Волинська 5, Київ
  • (044) 501 03 81
  • (067) 942 07 00
  • (050) 382 62 06
  • (093) 170 59 20
  • partner@psg.com.ua